Robot AMR. Czy autonomiczne roboty mobilne staną się standardem?

W miejscach tradycyjnych fabryk pojawiają się coraz częściej inteligentne hale produkcyjne, w których nowoczesne technologie stają się powoli standardem. Jednym z urządzeń wprowadzanym coraz częściej jest robot AMR. Gdzie jeszcze można je spotkać i jak przygotować inżynierów do nowych wyzwań?

W naszej ofercie znajdziesz Autonomiczne roboty mobilne do laboratorium na uczelniach lub szkołach wyższych. Dzięki nim przygotujesz swoich studentów do pracy z nowoczesnym sprzętem. Jakie możliwości zapewniają konkretne modele dostępne w Edu4Industry?

 

Spis treści:

 

Robot AMR, czyli autonomiczne roboty mobilne

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia, jak powstał robot AMR oraz gdzie zaczęła się jego historia. Rozwinięciem tego skrótu jest Autonomous Mobile Robots. Te urządzenia mogą zmieniać swoje położenie, wykonując takie ruchy jak: jeżdżenie, pływanie czy latanie. Autonomiczne roboty mobilne różnią się od tych standardowych brakiem przewodów sterujących i zasilających. Takie urządzenia nie mają zewnętrznej infrastruktury do nawigowania.

Autonomiczne roboty mobilne są wyposażone w kamery oraz czujniki, które umożliwiają przede wszystkim bezkolizyjne przemieszczanie się, omijanie przeszkód i ludzi, a także automatyczną optymalizację trasy. Pierwowzorem tych urządzeń były wózki AGV, które opierają się na konkretnej trasie oraz zaimplementowanej sekwencji sterowania. Dzięki temu mogą automatycznie dystrybuować jednostki logistyczne. 

Robot AMR zapewnia jednak większe możliwości dzięki wbudowanym komponentom. Co możesz dzięki nim zyskać? W jaki sposób wpływają na pracę hal produkcyjnych?


Jakie korzyści płyną z zastosowania robotów AMR?

Roboty AMR, czyli autonomiczne roboty mobilne, opierają swoje działania na utworzonej wcześniej mapie przestrzeni, do której zostały wprowadzone. Pierwszy przejazd urządzenia wymaga kontroli człowieka. Przeszkolona do tego osoba steruje robotem AMR za pomocą joysticka. W tym czasie urządzenie skanuje przestrzeń za pomocą kamer i lidarów, wykrywa ściany, urządzenia oraz inne przeszkody. 

Roboty AMR potrafią zrozumieć swoją pozycję nawet w nieznanym dotąd lub dynamicznie zmieniającym się środowisku, co umożliwia technologia SLAM – symulatniczna lokalizacja i mapowanie.

 

Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Co to jest SLAM?

 

Jeżeli zdecydujesz się na wprowadzenie urządzeń AMR, robot umożliwi Ci optymalizację czasu przeznaczonego na wykonywanie cyklicznych zadań. Pracownicy fabryk spędzają wiele czasu na transportowaniu komponentów. Cały ten proces jest czasochłonny. Roboty AMR podnoszą bezpieczeństwo pracy oraz umożliwiają zoptymalizowanie procesu łańcucha dostaw.

W zależności od tego, jakie roboty AMR zostaną wprowadzone, zyskasz szansę na wzmocnienie linii produkcyjnej i montażowej, udoskonalenie systemu magazynowania. Możesz zoptymalizować urządzenie dokładnie pod kątem swoich potrzeb i realizowanych procesów. Autonomiczne roboty mobilne mogą odpowiadać za: kontrolę zasobów w magazynie, dostarczanie pojemników z komponentami czy transportowanie ich w konkretne miejsce.

 

Gdzie można spotkać roboty AMR?

Roboty AMR są stosowane przede wszystkim na halach magazynowych i produkcyjnych. Odpowiednia optymalizacja urządzeń pozwala na wykorzystanie automatyzacji do:

  • transportowania palet – robot AMR podnosi paletę zlokalizowaną za pomocą skanera i zawozi we wcześniej ustalone miejsce,
  • przenoszenie elementów takich jak: pudełko czy karton za pomocą umieszczonego na robocie przenośnika rolkowego,
  • roboty AMR mogą być również wyposażone w dodatkowe komponenty takie jak ramiona, które pozwolą na sięganie do regałów i wyciąganie niezbędnych elementów,
  • kiedy robot AMR jest wyposażony w lidary oraz kamery 3D może dostać się również w niebezpieczne lub niedostępne dla człowieka miejsca,
  • Autonomiczne roboty mobilne umożliwią Ci również zautomatyzowanie procesu kompletowania zamówień, dzięki czemu zyskasz szansę na zwiększenie wydajności,
  • Roboty AMR wyposażone w czujniki lidar oraz skanery laserowe umożliwiają również kontrolę jakości.

 

Czy robot AMR stanie się standardem?

Roboty AMR pojawiają się coraz częściej nie tylko w fabrykach działających na skalę światową, ale również mniejszych i średnich przedsiębiorstwach. Dzięki wyposażeniu tych urządzeń w dodatkowe komponenty mogą bezpiecznie funkcjonować w przestrzeni z człowiekiem bez zabezpieczeń takich jak stalowe wygrodzenia. Jednym z czynników wpływających na rozwój sektora robotów mobilnych jest również COVID-19.

Zmiany na rynku spowodowały wzrost zapotrzebowania na automatyzację procesów. Sprzedaż robotów mobilnych MiR do polskich przedsiębiorstw wzrosła aż o połowę w porównaniu I kwartału 2020 roku do I kwartału 2021 roku. Autonomiczne roboty mobilne są najczęściej wdrażane w takich branżach jak: motoryzacja, elektronika, transport i logistyka.

 

Robot AMR – przygotuj studentów na nowe wyzwania z Edu4Industry

Automatyzacja procesów oraz roboty nie zastąpią człowieka. Co więcej, powodują wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę, która będzie w stanie dostosować konkretne urządzenia do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Jednak teoria nie wystarczy do realizowania zadań w rzeczywistych warunkach na halach produkcyjnych czy w magazynach. Roboty AMR sprawdzą się w każdej firmie, jeżeli zostaną odpowiednio zaprogramowane.

Odpowiednie przygotowanie inżynierów zapewnią Ci urządzenia z naszej oferty. Udostępniamy autonomiczne roboty mobilne, które są realnie wykorzystywane na halach produkcyjnych oraz w fabrykach. Dzięki temu studenci mają do czynienia z technologiami wprowadzanymi powszechnie przez firmy. Jednym z takich urządzeń są roboty AMR od MiR. 

 

Jakie możliwości zapewnia MiR – AMR robot?

Jednym z czołowych producentów, których sprzęt znajdziesz w naszej ofercie, jest MiR. AMR robot możesz wybrać w tym przypadku pod kątem wielkości oraz maksymalnego udźwigu. Wśród dostępnych modeli pojawiają się:

 

  • MiR100, czyli najmniejszy robot tego producenta do przewożenia niewielkich ładunków, który możesz wyposażyć w dodatkowe akcesoria.

    Dowiedz się więcej o produkcie MiR100!

  • MiR250 to średni robot przeznaczony do przenoszenia małych ładunków w niewielkich przestrzeniach. Posiada certyfikaty umożliwiające stosowanie sprzętu w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz podobnych.

    Dowiedz się więcej o produkcie MiR250!

  • MiR600 to duży robot, który znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wbudowane czujniki i zaawansowane funkcje analizy zapewniają bezpieczeństwo i autonomię pracy. Sprawdzi się doskonale w przypadku przenoszenia ciężkich palet.

    Dowiedz się więcej o produkcie MiR600!

  • MiR1350 – AMR robot o największych rozmiarach, które sprawdzają się doskonale do przenoszenia ciężkich palet i innych ładunków. Możliwość rozbudowy o różne akcesoria.

    Dowiedz się więcej o MiR1350!

 

Jaki jeszcze sprzęt warto wprowadzić na uczelnie? Sprawdź nasze artykuły: 

 

Roboty mobilne w badaniach naukowych nad autonomicznymi pojazdami 

W naszej ofercie znajdziesz również inne produkty, które mogą być stosowane do celów dydaktycznych i w badaniach naukowych. Wśród nich pojawiają się między innymi:

 

  • QBot2e robot mobilny do celów naukowych od firmy Quanser. Ma otwartą architekturę oraz wyróżnia się dużą liczbą wbudowanych czujników i umożliwia łatwą rozbudowę o dodatkowe komponenty

    Dowiedz się więcej na stronie: QBot2e!

  • Roboty Clearpath wyróżniają się otwartą architekturą. Sprawdzą się doskonale podczas badań naukowych w terenie. Studenci zyskują możliwość bardzo szybkiego programowania własnych algorytmów. Dzięki swojej budowie mogą poruszać się nawet w bardzo trudnych warunkach terenowych.

    Wśród nich pojawiają się:

    Robot Clearpath Jackal
    Clearpath Husky
    Clearpath Warthog
    Robot Clearpath Moose
    Clearpath Dingo
    Clearpath Boxer


  • Polskie roboty Husarion przystosowane do pracy na zewnątrz. Dzięki dużym kołom o solidnej budowie mogą łatwo pokonywać przeszkody. Z kolei możliwość wyposażenia robota o dodatkowe czujniki i ramiona robotów pozwalają na dostosowanie urządzenia do pracy w różnych warunkach i wykonywania różnych zadań. Umożliwiają łatwe prototypownie i testowanie algorytmów.

    Wśród nich pojawiają się:

    Husarion Panther
    Husarion ROSbot 2.0